Kuchenka elektryczna czy gazowa

Sklepy ze sprzętem AGD oferują nam szeroki zakres wyboru, jeżeli chodzi o kuchenki. To dzięki obecności kuchenki w domu możliwe jest szybkie i sprawne przygotowanie ulubionych dań. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu polskich domach, zwłaszcza tych wiejskich królowały piece, które pełniły także funkcję kuchenki. Nawet w blokach do gotowania używano tzw. westfalek. Technika stale się rozwija i dziś już mało kto korzysta z tych pierwotnych form przygotowywania posiłków. Najbardziej popularnym podziałem kuchenek, jest podział na kuchenki elektryczne oraz kuchenki gazowe. Które z nich są bardziej ekonomiczne? Jeszcze do niedawna za bardziej ekonomiczne uważano kuchenki gazowe, ponieważ kuchenki elektryczne, aby się rozgrzać pobierały bardzo dużo prądu – w związku z tym były nieekonomiczne. Kuchenki gazowe, które jak wspomniano jeszcze do niedawna były bardziej ekonomicznym sprzętem służącym do przygotowywania posiłków, dziś sukcesywnie tracą na jakości, a ich eksploatacja jest coraz droższa. Drożeje gaz zarówno ziemny jak i z butli, poza tym jest coraz gorszej jakości, co powoduje brudzenie powierzchni garnków. Dzisiejsze kuchenki elektryczne mają za to formę płyt ceramicznych lub indukcyjnych, dzięki czemu zapewniają użytkownikom ekonomię użytkowania i komfort, a także bezpieczeństwo. To właśnie kuchenka indukcyjna została uznana za najbardziej bezpieczną dla domu, bo posiada najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe. Kuchenki elektryczne nie brudzą garnków tak jak kuchenki gazowe. Jednak w sytuacji, kiedy brakuje prądu nie mamy możliwości przygotowania posiłków – to największy minus kuchenek elektrycznych, jednak przy tak wielu plusach i rzadkości awarii prądu jest do zaakceptowania.

Czym się kierować przy wyborze pralki

Na szczęście czasy pralki Frani mamy już dawno za sobą. Dzisiejsze pralki wyposażone są niemal we wszystkie funkcje umożliwiające efektywne pranie. Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiej pralki potrzebujemy. Na rynku dostępne są pralki załadowywane od góry jak i pralki załadowywane w sposób tradycyjny. Co do zasady, zarówno jedna pralka jak i drugi typ pralki posiada taką samą pojemność. Jednak pralki załadowywane od góry, zajmują znacznie mniej miejsca, stąd są doskonałym rozwiązaniem do małych łazienek. Warto zwracać uwagę także na pojemność bębna – producenci oferują nam rozpiętość pojemności bębna od 3 kg do 8 kg, jeżeli gospodarstwo domowe liczy ponad 3 osoby, warto szukać pralki o pojemności bębna ponad 5 kg. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem determinującym nasz wybór jest wydajność pralki oraz to ile energii pralka pobiera. Wybierajmy pralki z klasy energetycznej A+ lub A ++. Bardzo ważne są także parametry związane z poborem wody. Zużywanie energii oraz wody najczęściej podawane jest w cyklu rocznym i wiele sklepów ze sprzętem AGD oferuje swoim klientom, możliwość porównywania parametrów poszczególnych pralek. Warto inwestować w sprzęt o wyższej kategorii energetycznej, bo to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Dlatego warto dołożyć kilkaset złotych i kupić pralkę o klasie energetycznej, która gwarantuje ekonomię użytkowania.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej lodówki

Lodówka niewątpliwie jest jednym z najważniejszych sprzętów w każdym gospodarstwie domowym. To przecież w niej przechowujemy nasze ulubione składniki spożywcze. Podstawowy podział lodówek, uwzględnia lodówki samodzielne oraz lodówki z zamrażalnikiem. To, jakie parametry musi zawierać zamrażalnik uzależnione jest od wielkości naszego gospodarstwa domowego oraz produktów, które mrozimy. Przede wszystkim warto oszacować parametry lodówki by przy zakupie dokładnie wiedzieć, jakiej lodówki potrzebujemy – jaka wysokość, szerokości i pojemność nas satysfakcjonuje tak by idealnie komponowała z przestrzenią kuchenną. Kolejnym wyznacznikiem, który determinuje wybór naszej lodówki, jest lub powinno być zużycie energii – nie ma wątpliwości, przy lodówce jak przy żadnym innym sprzęcie warto zwracać uwagę na ekonomię użytkowania. Lodówka działa non stop dlatego inwestujmy wyłącznie w lodówki najwyższej klasy energetycznej. Na rynku mamy do wyboru zarówno lodówki określane mianem chłodziarek, chłodziarko – zamrażarek oraz zamrażarek. Warto zwracać uwagę na pojemność lodówki czasami bowiem zdarza się tak, że bardzo wysoka lodówka, posiada bardzo małą pojemność. Lodówka musi być pojemna, a gdy jest pojemna, gwarantuje nam najwyższe parametry użytkowania i jest funkcjonalna. Coraz istotniejszy przy zakupie staje się kolor lodówki. Powoli odchodzimy od lodówek w kolorze białym, kupując lodówki w kolorze srebrnym lub w mniej konwencjonalnych kolorach – zestawionych z zabudową kuchenną. Zwracamy tez baczniejszą uwagę na wewnętrzne wyposażenie lodówki – szuflady, półki, baloniki. Nie zapominajmy jednak także o funkcjach dodatkowych, przede wszystkim o samodzielnej funkcji rozmrażania.

Jaki ekspres do kawy

Coraz więcej z nas, posiada w domu funkcjonalny ekspres do kawy. Są różne, wybieramy zarówno tradycyjne ekspresy do kawy jak i ekspresy ciśnieniowe, chociaż te drugie są zdecydowanie droższe. Dla każdego miłośnika kawy, napicie się tego napoju z profesjonalnego sprzętu to niebywała atrakcja, dlatego często tak bardzo zależy nam na posiadaniu ekspresu do kawy we własnym domu. Na rynku istnieją ekspresy, które parzą kawę w sposób tradycyjny – do specjalnej rączki wsypujemy kawę, wybieramy stopień jej nasycenia i po chwili w naszej ulubionej filiżance rozkoszujemy się kawą. Droższa wersja ekspresu do kawy bazuje na specjalnych „tabletkach”, dzięki którym uzyskujemy jeszcze doskonalszy rodzaj kawy, niestety ten sposób parzenia jest zdecydowanie droższy, ponieważ musimy zakupić specjalne wkłady, które są drogie. Istnieją także ekspresy, które samodzielnie przetwarzają kawę – mielą ziarna i odpowiednio zaparzają. Czym kierować się przy wyborze dobrego ekspresu do kawy? Poza sposobem parzenia, warto zwrócić uwagę na ekonomię i wydajność, a także pojemność ekspresu. Dla miłośników kawy z mlekiem polecane są ekspresy wyposażone w specjalne pobieracze i spieniacze mleka, które zwiększają walory smakowe otrzymanej kawy. Najbardziej kompromisowym urządzeniem do parzenia kawy jest ekspres kombinowany, który posiada wszystkie funkcje do tego by zaspokoić gusta kawowe każdego członka rodziny. Warto zwracać także uwagę na wygląd ekspresu, w mniejszych kuchniach wybierajmy ekspresy małe, ale posiadające wszystkie funkcje.

Dlaczego warto zainwestować w zmywarkę

Wielu z nas nie może się przekonać do zalet, jakie związane są z używaniem zmywarki. Komentarze w stylu „przecież jak dotąd jej nie używaliśmy i źle nie było to, po co zacząć używać teraz” sag łownymi argumentami anty zmywakowymi Z takim podejściem ludzie do tej pory przemieszczaliby się konno i porozumiewali za pomocą telegrafów. Nie zdajemy sobie sprawy z wielu plusów posiadania zmywarki. Przede wszystkim jest to bardzo dobra inwestycja, która pozwala oszczędzić znaczne ilości wody – podczas tradycyjnego zmywania zużywamy nawet trzy razy więcej wody niż przy użyciu zmywarki! Niedawno obliczono, że przeciętny czas mycia naczyń w ciągu dnia to 30 minuty, w skali roku daje to tydzień! Kupując zmywarkę znacznie uszczuplamy czas, jaki wykorzystujemy na tego typu prace domowe. Warto także wiedzieć, że zmywarka do zmycia naczyń potrzebuje około 15 litrów wody, przy zużyciu 1 kw. Natomiast przeciętny Polak zmywając naczynia zużywa, aż 30 litrów wody, a do tego dochodzi jeszcze energia. Posiadanie zmywarki to szereg korzyści. To nie tylko czas, ale i konkretne pieniądze. Kolejną kwestią posiadania zmywarki są sprawy związane z pielęgnacją naszych dłoni. Podczas zmywania podatne są one na negatywne działanie szeregu detergentów, które sukcesywnie je niszczą. Kolejnym argumentem przemawiającym za posiadaniem zmywarki jest fakt temperatury, jaka uzyskiwania jest w zmywarce, co w konsekwencji wpływa na efektywności samego zmywania. Ludzie ręce są w stanie znieść temperaturę maksymalnie 40 stopni, natomiast średnia temperatura w zmywarce dochodzi do 70 stopni, co gwarantuje zdecydowanie lepsze efekty niż w przypadku tradycyjnego mycia. Zmywajmy się więc do sklepu po zmywarkę.

Jakie żelazko?

Żelazko jest jednym z podstawowych sprzętów AGD, jakich używamy w naszym domu. Z żelazka korzystamy prawie codziennie, dlatego warto inwestować wyłącznie w dobry sprzęt, efektywny i ekonomiczny. Żelazko często klasyfikowane jest do tzw. małego AGD. Jakie cechy posiada dobre żelazko? Przede wszystkim powinno szybko się rozgrzewać, zużywać mało energii i posiadać wiele programów, dzięki czemu jest w stanie wyprasować nawet najtrudniejsze zagniecenia i różnorodne tkaniny. Najlepiej wybierać żelazka parowe, dzięki którym niezwykle szybko wyprasujemy nawet najbardziej pogniecione materiały. Na rynku dostępne są żelazka parowe także bezprzewodowe. Jeżeli więc przeszkadza nam kabel w prasowaniu, albo nie mamy możliwości rozdysponowania w domu przestrzeni na prasowanie, warto zainwestować w żelazko bezprzewodowe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również żelazko turystyczne – posiada znaczne mniejsze rozmiary niż żelazko tradycyjne i w związku z tym możemy je przenosić z miejsca na miejsce no i oczywiście zabrać ze sobą w podróż biznesową czy w wielogodzinną trasę, której celem jest impreza, bal czy inna uroczystość. Jeżeli prasujemy codziennie i dużo, bo jest to nasza forma zarobku, warto zainwestować w bardziej profesjonalne żelazko – zwane żelazkiem systemowym. Bardzo ważnym aspektem wyboru żelazka, jest także rodzaj stopu, z jakiego zostało zrobione, by po dłuższym używanie nie okazało się, że potrzebny będzie odrdzewiacz. Warto zwracać także uwagę na ilość wytworzonej pary, im jej ilość jest większa tym lepiej się prasuje. Bardzo ważne są także funkcje dodatkowe żelazka, przede wszystkim warto zwracać uwagę na funkcję samooczyszczania, a także wyłączania się w sytuacji, kiedy żelazko nie jest używane – zwiększa to znacznie bezpieczeństwo użytkowania.

Kilka ważnym informacji na temat klimatyzacji

Jeszcze do niedawna, posiadanie klimatyzacji uważane było za fanaberię – wolimy stosować tradycyjne wentylatory, niż inny rodzaj cyrkulacji powietrza. Dziś klimatyzacja na stale zagościła w wielu polskich domach, a także hotelach i restauracjach. Klimatyzacja jest nie tylko wewnętrznym systemem, którego montaż wymaga remontu, można kupić także klimatyzatory przenośne lub klimatyzatory typu split. Podstawowa różnica między klimatyzorami dotyczy przede wszystkim ich budowy oraz wydajności. Klimatyzator typu split, zbudowany jest z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Wentylator nadmuchowy montujemy w pomieszczeniu, które ma być klimatyzowane. Element zewnętrzny, umieszczany jest na zewnątrz pomieszczenia, w związku z tym największy hałas rozchodzi się na zewnątrz, a nie wchodzi do wewnątrz. Bardzo ważna jest także praca systemu chłodzącego, ważne by była jak najbardziej cicha. Działanie klimatyzacji polega przede wszystkim na cyrkulacji powietrza, która polega na przenoszeniu powietrza ciepłego z wnętrza pomieszczenia, na zewnątrz i odwrotnie. Co więcej, nowoczesne rodzaje klimatyzacji nie ograniczają się wyłącznie do zmniejszenia temperatury powietrza, one także powietrze oczyszczają, poprawiają jego jakość poprzez nawilżenie i odpowiednią jonizację. Ważną cechą klimatyzatora jest także prosta obsługa oraz funkcjonalność, warto inwestować w klimatyzatory sterowane za pomocą pilota, posiadające wyświetlacz elektroniczny, który informuje nas o podstawowych parametrach powietrza.

Kupowanie sprzętu AGD do kuchni

Młode osoby, przeważnie małżeństwa, które dopiero co urządzają swoje mieszkanie lub dom, powinny dobrać do swojej kuchni jak najlepsze sprzęty AGD. Takie sprzęty będą im służyły przez długie lata i dlatego warto dobrze zapoznać się z wieloma markami zanim je kupią. Warto kupić te dobrych marek, a co za tym idzie te nieco droższe. Przy wyborze lodówki, okapu, pieca czy zmywarki przydatny może się nam okazać Internet. W Internecie możemy w łatwy sposób porównywać ceny w różnych sklepach, trwałość danego sprzętu, to jakie posiada funkcje i czy nadaje się do naszej kuchni. Można również zapoznać się z opiniami osób, które już konkretny sprzęt AGD używają, na tak zwanych forach tematycznych. Jeśli kuchnia ma być w stylu nowoczesnym to warto rozejrzeć się za nowocześnie wyglądającym sprzętem AGD. Takich sprzętów jest dość sporo na rynku i na pewno coś można wybrać dla siebie. Lodówka, piec czy zmywarka w tym samym stylu i tej samej marki na pewno ładnie będą się prezentowały w kuchni. Jeśli chcemy, aby nasze sprzęty nie były widziane, to można kupić specjalne pod zabudowę. Kuchnia z zabudowanymi sprzętami AGD nie każdemu się podoba, a i sprzęty takie są nieco droższe od takich wolnostojących. Jeśli kuchnia jest duża to można zaszaleć i kupić nie tylko lodówkę, piec czy okap, ale i zmywarkę, mikrofalówkę, nowoczesne roboty kuchenne, ekspres do kawy itd. Przestronna kuchnia pozwoli nam na przechowywanie sporej ilości sprzętów kuchennych w licznych szafkach. Natomiast do małej kuchni wstawimy niewielką lodówkę, piec i ewentualnie zmywarkę. Możemy kupić jeden wielofunkcyjny robot kuchenny, który zastąpi wszystkie inne mniejsze sprzęty elektryczne w kuchni. Do każdego rodzaju kuchni producenci wymyślają jak najlepsze i najwygodniejsze rozwiązania. Dlatego nie ma rzeczy niemożliwych, co do zaopatrzenia kuchni w sprzęty AGD. Nawet najmniejsza lodówka może być bardzo pojemna i doskonale się sprawdzić. Dzięki pomysłowości producentów sprzętu AGD klient może nabyć naprawdę wymyślne, ale i tradycyjne urządzenia kuchenne.

Upalne letnie dni

Wielu ludzi bardzo lubi porę wiosenno – letnią. W tym czasie najczęściej bierze się urlop i wyjeżdża na wakacje, często do ciepłych krajów, gdyż w naszym kraju nie zawsze jest ładna pogoda. Jednak, gdy już taka się trafi to można również i nad naszym morzem czy jeziorami doskonale odpocząć. Pogoda w naszym kraju często płata nam figle, gdyż czasem w okresie letnim jest umiarkowana temperatura i raczej dni są deszczowe, ale zdarza się i tak, iż jest wręcz upalnie. W taki upalny czas ciężko jest wytrzymać w domu, czy w pracy. Doskonałym rozwiązaniem na ciepłe dni jest zamontowanie klimatyzacji w naszym domu. Jeśli również właściciele firmy, w której pracujemy pokuszą się na założenie takiej klimatyzacji w budynku to na pewno będzie nam się lepiej pracować. Małe klimatyzacje domowe są bardzo przydatne. Dzięki nim, gdy na dworze jest wysoka temperatura my możemy cieszyć się lekkim chłodem w domu. Koszt takiej klimatyzacji domowej nie jest niski, jednak warto zastanowić się nad jej kupnem dla dobrego samopoczucia naszych domowników i nas samych. Wyboru odpowiedniej klimatyzacji pomoże nam dokonać pracownik sklepu, w którym chcemy ją nabyć, ale również możemy zasięgnąć informacji ze stron internetowych. Czasem jest tak, że w sklepach internetowych możemy ją kupić dużo taniej, co jest ogromnym plusem w tego typu zakupach. Gdy już nabędziemy taką klimatyzację musimy wynająć osobę, która by ją zamontowała, jeśli sami nie będziemy potrafić. Musimy liczyć się z tym, iż za montaż na pewno będziemy musieli zapłacić dodatkową kwotę. Wydamy dość sporo na kupno i montaż klimatyzacji, jednak nagrodą za to będzie przyjemny chłód w domu, gdy na dworze będzie prażyć słońce. W dużych budynkach, w których mieszczą się biura, zazwyczaj również są klimatyzacje, jednak są one dużo większe niż te domowe. Muszą być spore, ponieważ ich zadaniem jest schłodzić wiele pomieszczeń, w których pracują ludzie. Nie należy jednak przesadzać z obniżaniem temperatury w budynkach, ponieważ długie przebywanie w klimatyzowanym miejscu może spowodować alergię, bóle głowy czy nawet przeziębienie. Jak wszystkie elektryczne i elektroniczne urządzenia i klimatyzację należy używać rozsądnie i z głową.

Sprzęty AGD, bez których trudno jest się obejść

Każda gospodyni domowa powinna posiadać w swojej kuchni odpowiednie sprzęty gospodarstwa domowego, dzięki którym codzienna praca w domu będzie dużo łatwiejsza. Bez większości sprzętów bardzo trudno byłoby nam egzystować. Jednym z nich jest lodówka. W lodówce można przechowywać przez dłuższy czas żywność. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów lodówek. Mogą być małe, duże, białe i kolorowe, niektóre mają funkcje robienia kostek lodu i wiele innych nowoczesnych rozwiązań. Nie musimy kupować bardzo drogiej lodówki wystarczy, że będzie dość pojemna i będzie posiadać przestronną zamrażalkę. Kolejnym, bardzo potrzebnym sprzętem AGD jest piec kuchenny. Za pomocą pieca kuchennego powstają nasze dania, na nim gotujemy, pieczemy i dusimy potrawy, które następnie zjadamy. Tak samo jak lodówka, piec również może posiadać bardzo nowoczesne funkcje. Takimi funkcjami mogą być: programator elektroniczny, dzięki niemu możemy zaprogramować tak piec aby sam się włączył i wyłączył, poza tym może być zaopatrzony w funkcje grilla czy zapalarki gazu w przycisku co daje zabezpieczenie przed dziećmi itd. Bardzo nowoczesne piece kuchenne, które posiadają dużo funkcji są stosunkowo drogie i nie każdego na nie stać, jednak tańsze piecyki również są bardzo funkcjonalne i ładnie się prezentują. Mniejszymi urządzeniami AGD w kuchni, bez których trudno nam sobie wyobrazić pracę w niej są: robot kuchenny, mikrofalówka, ekspres do kawy, okap czy toster lub sokowirówka. To, na jakie urządzenia gospodarstwa domowego się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszych przyzwyczajeń. Jedne gospodynie domowe nie potrzebują miksera czy ekspresu do kawy, a z kolei inne nie wyobrażają sobie bez nich funkcjonowania w kuchni. Oczywiście kupno każdej dodatkowej rzeczy wiąże się z dość sporym wydatkiem, gdyż nie są one raczej tanie. Czasem musimy z czegoś zrezygnować, aby kupić inne potrzebniejsze urządzenie. Wiele osób kupuje sprzęt AGD po przecenach lub mniej znanych marek. W ten sposób mogą nabyć dość sporo potrzebnego sprzętu gospodarstwa domowego.